Blek le Rat
Blek le Rat vlastním jménem Xavier Prou je francouzský graffiti umělec. Narodil 15. listopadu 1951 v Boulogne-Billancourt na západním předměstí Paříže. Byl jedním z prvních graffiti umělců v Paříži a je popisován jako „otec zakladatel Graffiti Art “.

Zdravice od autora

Virtuální galerie

Díla autora - Blek le Rat

Tato díla u nás můžete zakoupit

O autorovi - Blek le Rat

Seznamte se s autorem

Blek začal svá umělecká díla v roce 1981 a maloval na stěny pařížských ulic šablony potkanů. Popsal krysu jako „jediné volné zvíře ve městě“  a krysu, která „šíří mor všude, stejně jako pouliční umění“.  Jeho jméno pochází z komiksu Blek le Roc , který používá „krysu“ jako přesmyk pro „umění“. 
Zpočátku byl ovlivněn graffiti uměním New Yorku po návštěvě v roce 1971, ale vybral si styl, který se lépe hodí do Paříže, vzhledem k rozdílné architektuře obou měst. Rovněž ho ovlivnil vliv kanadského umělce Richarda Hambletona , který v 80. letech maloval velké lidské postavy.  V roce 1985 byl na prvním setkání hnutí graffiti a městského umění v Bondy (Francie) z iniciativy VLP s Speedy Graphito , Kim Prisu , Miss Tic , SP 38 , Epsylon Point , Jef Aérosol , Futura 2000 ,Nuklé-Art , Banlieue-Banlieue . Blekův nejstarší dochovaný pouliční umělecký graffiti počin, replika Caravaggio 's Madonna di Loreta z roku 1991 , kterou věnoval své budoucí manželce Sybille, byl znovuobjeven za plakáty na zdi domu v německém Lipsku v roce 2012. 

Francouzské úřady identifikovaly Bleka v roce 1991, kdy byl zatčen při šablonování repliky Caravaggiovy Madony s dítětem , přičemž spojení s Blekem a jeho uměleckými díly bylo vyrobeno policií. Od té chvíle pracoval výhradně s předem vytištěnými plakáty, přičemž se zmínil o rychlejší aplikaci média na stěny a také o snížení trestu, pokud by byl při činu chycen. 
Měl velký vliv na dnešní hnutí graffiti-art a „ guerilla-art “, hlavní motivací jeho práce bylo sociální vědomí a touha přinést umění lidem. Mnoho z jeho děl je obrazem osamělých jednotlivců v opozici vůči větším, represivním skupinám. V roce 2006 zahájil sérii obrazů představujících bezdomovce , které zobrazuje jak stojí, sedí nebo leží na chodnících, ve snaze upozornit na to, co považuje za globální problém. 

V říjnu 2003 měl Blek le Rat svou první samostatnou výstavu ve Velké Británii v Londýně v Leonard Street Gallery. Podílel se na festivalu v plechovkách v roce 2008, který představoval venkovní pouliční malbu na ulici v londýnském Waterloo . 
Jeho americký galerijní debut se konal v Subliminal Projects Gallery v Los Angeles v roce 2008. Zahrnoval obrazy, sítotisk a trojrozměrná umělecká díla, stejně jako fotografie od jeho manželky Sybille Prou. 
Blek měl také výstavu v prosinci 2009 v galerii metra v Melbourne , centru pouličního umění v Austrálii. Výstava s názvem „Le Ciel Est Bleu, La Vie Est Belle“ (Nebe je modré, život je krásný), představovala dřevěné panely, plátna, sítotisk a fotografie, které sledovaly umělcovo dílo od počátku 80. let do současnosti.
Blek le Rat nicméně upřednostňoval ulice před galeriemi a uvedl, že integritu umělce má vidět co nejvíce lidí, aniž by byl prodán nebo uznán v muzeu. 
V roce 2014 vystavoval Blek le Rat 3 rozsáhlé originální obrazy a edici 25 jedinečných monotypů s litografií  v prostředí, které tyto tradiční prostory - hotel Quin v New Yorku - spojuje v rámci hotelového programu Quin Arts . 
 
Sociální sítě autora

Novinky ze světa umění

Chcete vědět, co se ve světě umění děje?

Lincoln Townley potvrzuje v nejprestižnějším aukčním domě v Sothebys v New Yourk, kde se konala aukce umění Day Contemporary Art (19.11.2021), svůj raketový růst a zájem sběratelů i investorů. Jde již o 3. aukci, tentokrát již prestižní Day Live Aukci za účasti světových sběratelů a investorů. Téma ...