Blek le Rat
Blek le Rat vlastním jménem Xavier Prou je francouzský graffiti umělec. Narodil 15. listopadu 1951 v Boulogne-Billancourt na západním předměstí Paříže. Byl jedním z prvních graffiti umělců v Paříži a je popisován jako The ‘Godfather of Stencil Art’ - „otec zakladatel Graffiti Art “.

Zdravice od autora

Virtuální galerie

Díla autora - Blek le Rat

Tato díla u nás můžete zakoupit

O autorovi - Blek le Rat

Seznamte se s autorem

Blek začal svá umělecká díla v roce 1981 a maloval na stěny pařížských ulic šablony potkanů. Popsal krysu jako „jediné volné zvíře ve městě“  a krysu, která „šíří mor všude, stejně jako pouliční umění“.  Jeho jméno pochází z komiksu Blek le Roc , který používá „krysu“ jako přesmyk pro „umění“. 
Zpočátku byl ovlivněn graffiti uměním New Yorku po návštěvě v roce 1971, ale vybral si styl, který se lépe hodí do Paříže, vzhledem k rozdílné architektuře obou měst. Rovněž ho ovlivnil vliv kanadského umělce Richarda Hambletona , který v 80. letech maloval velké lidské postavy.  V roce 1985 byl na prvním setkání hnutí graffiti a městského umění v Bondy (Francie) z iniciativy VLP s Speedy Graphito , Kim Prisu , Miss Tic , SP 38 , Epsylon Point , Jef Aérosol , Futura 2000 ,Nuklé-Art , Banlieue-Banlieue . Blekův nejstarší dochovaný pouliční umělecký graffiti počin, replika Caravaggio 's Madonna di Loreta z roku 1991 , kterou věnoval své budoucí manželce Sybille, byl znovuobjeven za plakáty na zdi domu v německém Lipsku v roce 2012. 

Francouzské úřady identifikovaly Bleka v roce 1991, kdy byl zatčen při šablonování repliky Caravaggiovy Madony s dítětem , přičemž spojení s Blekem a jeho uměleckými díly bylo vyrobeno policií. Od té chvíle pracoval výhradně s předem vytištěnými plakáty, přičemž se zmínil o rychlejší aplikaci média na stěny a také o snížení trestu, pokud by byl při činu chycen. 
Měl velký vliv na dnešní hnutí graffiti-art a „ guerilla-art “, hlavní motivací jeho práce bylo sociální vědomí a touha přinést umění lidem. Mnoho z jeho děl je obrazem osamělých jednotlivců v opozici vůči větším, represivním skupinám. V roce 2006 zahájil sérii obrazů představujících bezdomovce , které zobrazuje jak stojí, sedí nebo leží na chodnících, ve snaze upozornit na to, co považuje za globální problém. 

V říjnu 2003 měl Blek le Rat svou první samostatnou výstavu ve Velké Británii v Londýně v Leonard Street Gallery. Podílel se na festivalu v plechovkách v roce 2008, který představoval venkovní pouliční malbu na ulici v londýnském Waterloo . 
Jeho americký galerijní debut se konal v Subliminal Projects Gallery v Los Angeles v roce 2008. Zahrnoval obrazy, sítotisk a trojrozměrná umělecká díla, stejně jako fotografie od jeho manželky Sybille Prou. 
Blek měl také výstavu v prosinci 2009 v galerii metra v Melbourne , centru pouličního umění v Austrálii. Výstava s názvem „Le Ciel Est Bleu, La Vie Est Belle“ (Nebe je modré, život je krásný), představovala dřevěné panely, plátna, sítotisk a fotografie, které sledovaly umělcovo dílo od počátku 80. let do současnosti.
Blek le Rat nicméně upřednostňoval ulice před galeriemi a uvedl, že integritu umělce má vidět co nejvíce lidí, aniž by byl prodán nebo uznán v muzeu. 
V roce 2014 vystavoval Blek le Rat 3 rozsáhlé originální obrazy a edici 25 jedinečných monotypů s litografií  v prostředí, které tyto tradiční prostory - hotel Quin v New Yorku - spojuje v rámci hotelového programu Quin Arts.


 

“Every time I think I’ve painted something slightly original,

I find out that Blek le Rat has done it as well,

only twenty years earlier.”

BANKSY
 
Sociální sítě autora

Novinky ze světa umění

Chcete vědět, co se ve světě umění děje?

Lincoln Townley potvrzuje v nejprestižnějším aukčním domě v Sothebys v New Yourk, kde se konala aukce umění Day Contemporary Art (19.11.2021), svůj raketový růst a zájem sběratelů i investorů. Jde již o 3. aukci, tentokrát již prestižní Day Live Aukci za účasti světových sběratelů a investorů. Téma ...