Patrik Hábl
Patrik Hábl - (10. července 1975, Gottwaldov) je český malíř. Nejdříve studoval SUPŠ v Uherském Hradišti. V letech 1994-2000 navštěvoval VŠUP v Praze u Prof. P. Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u V. Kokolii. Jeho manželkou je architektka a básnířka Anna Beata Háblová.

Zdravice od autora

Virtuální galerie

O autorovi - Patrik Hábl

Seznamte se s autorem

Patrikova umělecká díla mají blízko k expresivní abstrakci. Stálým a nejhlubším východiskem jeho práce je krajina pojednávána jako vnitřní prostor lidské mysli. Tvorba Patrika Hábla je charakteristická soustavným zkoumáním vlastností barevného materiálu a možností jeho netradičního zpracování s cílem využít obojí pro osobitou realizaci výtvarného záměru. Je škoda, že více než ve svých definitivních projevech je širší veřejnosti známa v podobě akčních vystoupení umělce nebo krátkodobých intervencí do veřejného prostoru. Patrik Hábl je malířem, který z vnitřní nutnosti překračuje ustálené formy, vyzkoušené metody i veškerá vnější omezení malířského projevu. Občasné pokušení přílišné snadnosti překonává návratem ke zkoumání prapůvodní esence malby a hledáním nových způsobů malířského projevu, inspirovaných nově objevovanými vlastnostmi materiálu a inovativními přístupy k jeho zpracování. Pro jeho současné tvůrčí období je příznačná rovněž odvaha a energie, s níž překračuje hranice tradičního závěsného obrazu a expanduje s malbou do prostoru. 

Malíř Patrik Hábl je v současné době velmi žádaným autorem. A to jak galeristy, tak tuzemskými nebo zahraničními sběrateli. Důkazem byl jeho aukční rekord, kterého nedávno dosáhl prodejem svého obrazu (100x100cm) s názvem  "Černobílá krajina" v nejprestižnější britské aukční síni Christie’s (za 16 250 liber, tedy asi 497 tisíc Kč).

Patrik Hábl patří mezi žádané autory a je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele své generace. Má za sebou více než 80 samostatných výstav po celém světě, včetně výstav v Miláně, Kjótu, Grazu, nebo v Mnichově.
Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále a vystavoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Zürichu.
Je držitelem Waldesovy ceny, Europol Art Award a Ceny grafika roku 2020. Je také zastoupen v J&T art indexu, který pomáhá sběratelům kam a jak investovat do umění.
Sociální sítě autora

Novinky ze světa umění

Chcete vědět, co se ve světě umění děje?

Lincoln Townley potvrzuje v nejprestižnějším aukčním domě v Sothebys v New Yourk, kde se konala aukce umění Day Contemporary Art (19.11.2021), svůj raketový růst a zájem sběratelů i investorů. Jde již o 3. aukci, tentokrát již prestižní Day Live Aukci za účasti světových sběratelů a investorů. Téma ...