Průkopníci STREET ART umění

Kromě graffiti se do oblasti street art zahrnuje také sticker art, guerilla art, stencil art, různorodé instalace i video projekce. Pojem street art snese jakékoliv umění odehrávající se ve veřejném prostoru.

Mezi nejznámější umělce tohoto uměleckého směru současnosti patří například Banksy, Kaws, JR, Jef Aerosol nebo Tod Hanson. Po celém světě se každoročně konají různé druhy street artových festivalů, kde se umělci scházejí a předvádí to nejlepší. První streetový festival se konal v roce 2004 v Melbourne.

Jednou z nejdůležitějších postav tohoto uměleckého směru byl Jean Michal Basquiat, který jako nadějný street writer s haitskými kořeny začal tvořit svá díla pod přezdívkou Samo, ale uznávaným se stal až v pozdější době, kdy spolupracoval s významným představitelem pop artu Andy Warholem.

V Miami na Floridě existuje čtvrť Wynwood Art Disctrict, která se stala meccou graffiti a street artu, které vzniklo přeměnou starých továren a prázdných skladů.

Novinky ze světa umění

Chcete vědět, co se ve světě umění děje?

Lincoln Townley potvrzuje v nejprestižnějším aukčním domě v Sothebys v New Yourk, kde se konala aukce umění Day Contemporary Art (19.11.2021), svůj raketový růst a zájem sběratelů i investorů. Jde již o 3. aukci, tentokrát již prestižní Day Live Aukci za účasti světových sběratelů a investorů. Téma ...